Veľkonočné sviatky vo svete

15.06.2010 22:29

Veľkonočné zvyky, ktoré sú známe na Slovensku, sa podobne oslavujú aj v Čechách, Maďarsku a Rumunsku.
V nemecky hovoriacich krajinách a Holandsku hľadajú deti farebne pomaľované vajíčka a čokoládky, ktoré poschovával "veľkonočný zajac" al. Osterhase. Rodiny skrášľujú svoje príbytky ale i záhradky veľkonočnou výzdobou, rozvešanou na vetvičkách, pečú koláče v tvare jahniatka alebo zajaca.
Z ďalších zvykov je známe veselé súťaženie vo vzájomnom rozbíjaní škrupín natvrdo uvarených vajíčok. Súťažiaci sa snažia rozbiť škrupinu súperovho vajíčka svojim vajíčkom a pritom nepoškodiť škrupinu toho vlastného.
V niektorých mestách sa spúšťajú vajíčka dolu brehom. Tento zvyk je starý 400 rokov a v jeho pôvodnej forme spúšťali deti z bohatých rodín dolu kopcom vajíčka a iné predmety, ktoré na konci kopca zachytávali deti z rodín chudobných. Existujú i ďalšie upravené verzie tohoto zvyku.
Ďalším zvykom v niektorých oblastiach je hra s vajíčkami na spôsob curlingu.

V Grécku, Rusku a Švédsku sa maľujú natvrdo uvarené vajíčka na červeno, ako symbol nového života za obeť Ježiša.
Ukrajina a Poľsko sa považujú za krajiny s najkrajším zdobením veľkonočných vajíčok, tzv. pisanki.
V Mexiku sa približne dva týždne oslavuje ľudový festival s hudbou a tancom. Ulice sú vyzdobené girlandami. Na Veľkonočný piatok sa konajú v tichosti procesie.
Na Filipínach sa presadil taktiež zvyk s veľkonočným zajacom, ktorý nosí vajíčka. Jeden zvyk je tu predsa však iný: keď vyzváňajú zvony na Veľkú Noc, chytia rodičia menšie deti za hlavy a vyzdvihnú ich do výšky. Veria, že ich ratolesti budú takto vyššie.
V Austrálii zasa naberajú v čase veľkonočných sviatkov zasnúbené páry vodu z potoka a ponechávajú si ju až do dňa sobáša. Predtým, než sa snúbenci vyberú do kostola, navzájom sa vodou postriekajú. Ževraj to prinesie šťastie do manželstva.
V USA sa tradične a každoročne organizuje "Easter Parade" na 5th Avenue v New York City. Ľudia idú v maskách mestom na bohate ozdobených vozoch. V Bielom dome vo Washingtone sa organizuje „The White House Easter Eggs Roll“ a každý účastník hry dostane do daru drevené vajíčko s podpisom prezidentského páru.
V Anglicku sa na strmých uliciach spúšťajú farebné vajíčka, dokým sa úplne nezničí ich škrupina.
Vo Švédsku idú tajne a mlčky v noci ženy k určitému prameňu. Ak sa im z neho podarí úplne nebadane doniesť domov vodu a postriekať ňou svojho vyvoleného, tak zaručene získajú jeho lásku. Veľkonočné sviatky sa oslavujú hlučne a s ohňostrojom. Symbolicky sa vyháňajú veľkonočné bosorky.

V mnohých krajinách sa chodí do kostolov vysvätiť jedlo.
V Taliansku sa pripravuje „Torta di Pasquetta“, niečo ako torta plnená uvarenými vajíčkami, špenátom a s veľkonočnou "holubicou".

zdroj: Wikipedia

—————

Späť