Potrebujú bábätká hojdacie lehátko?

24.05.2010 21:18

 

Nie. Nie je vôbec potrebné, práve naopak, môže zbrzdiť vývoj svalstva, ak v ňom dieťatko leží príliš dlho. Tieto lehátka obmedzujú prirodzenú slobodu pohybu, takže dieťa takto " uväznené" nemôže trénovať dôležité svalstvo, ktoré potrebuje na otáčanie, plazenie a lezenie. Niektorí rodičia chcú svojej ratolesti " spríjemniť" nudné ležanie, chcú, aby viac videla, ale tým jej zabraňujú, aby cvičila na brušku zdvíhať hlávku, nadvihovať sa na ručičkách a pod.

Veľa detí má ochabnuté brušné svalstvo a pri povinných detských poradniach dostanú za úlohu s deťmi doma cvičiť, pretože majú slabé svalstvo, ktoré by im pomohlo v napredovaní. Na krátke chvíle- napr. na spoločné jedenie pri stole si môžete vypomôcť i autosedačkou-vajíčkom.

Ako je pre bábätká dôležitý pohyb

Podporuje svalstvo a kosti
Pohyb podporuje ukladanie minerálov do kostí. Vďaka tomuto sa dá napr. predchádzať nesprávnemu držaniu tela. Pohybové ústrojenstvo je schopné väčšieho zaťaženia a okrem toho sa vďaka pohybu vytvorí pevné svalstvo, ktoré podporuje kosti zvonku.
Podporuje srdce, krvný obeh, pľúca
Plazenie, pretáčanie sa, lezenie rozprúdi krvný obeh, srdce je silnejšie a podporuje sa funkcia pľúc.
Robí múdrym
Pri pohybe (plazenie, pretáčanie sa, kopanie nožičkami) sa v mozgu vytvárajú dôležité látky (Botenstoffe= sú to látky, ktoré v ľudskom a zvieracom organizme slúžia ku prenosu signálov), ktoré podporujú vývin bábätka. Urýchli sa tvorba nervových buniek, okrem toho stúpa v niektorých častiach mozgu okysličovanie.
Pri každom pohybe sa dieťatko učí niečo nové- že sú veci rozdielne pri dotyku, že sú rôzne vzdialené a iné.

Foto: Fisher-price

—————

Späť