Mliečne zúbky

22.05.2010 07:17

Ak si myslíte, že sa o ne netreba až natoľko starať, pretože i tak časom vypadnú, mýlite sa. Sú veľmi dôležité z viacerých hľadísk. Pri vývine čeluste zabezpečujú miesto a pripravujú cestu zubom trvalým. Ak ich napadne kaz, vedie to k nepríjemným bolestiam, vznikajú predčasne medzery, môže to mať záporný vplyv na rečový vývin, prípadne vedie ku psychickým zábranám, spôsobeným výsmechom kamarátov a v konečnom dôsledku sa môže už od malička vyvolať strach z budúcich návštev u zubára.

Správne čistenie
Pre deti predškolského veku je vhodná zubná kefka so širokou rúčkou, ktorú môžu dobre uchopiť. Elektrická kefka nie je potrebná, s obyčajnou sa deti ľahšie učia. Na kefku nanesiete pastu určenú pre deti – asi vo veľkosti hrachu- so zníženým obsahom fluoridu, teda prispôsobeným príslušnému veku, pretože ešte prehĺtavajú príliš veľa peny. Do 3 rokov stačí drhnúť zúbky vodou.
V 6 rokoch môžu už deti používať i pasty pre dospelých. V predškolskom veku sa odporúča čistenie zubov minimálne dvakrát denne a predovšetkým čistenie pred spaním je dôležité, keďže sa počas spánku produkuje menej slín, ktoré brzdia činnosť baktérii.
Najlepšie sa deti učia čisteniu zúbkov pred zrkadlom, aby jeho priebeh mohli stále sledovať. Je dobré ich naučiť i dodržiavaniu nejakého stanoveného intervalu.

Správne stravovanie
Je takisto dôležité pre zdravie mliečnych zubov. Dôležité sú predovšetkým minerály kalcium a fosfor. Zabezpečiť ich dostatočný príjem v našich podmienkach nie je problémom.
Problémom je ale množstvo cukru, ktoré dnešné deti skonzumujú. Baktérie spôsobujúce karies ho v ústnej dutine rozkladajú na kyselinu a tá rozpúšťa minerálne látky zo zubnej skloviny, čím sa táto stáva poróznou.
Dôležité je, aby ak už teda deti jedia sladké, obmedzili konzumáciu na jeden- dvakrát denne. Rada: nejedz toľko sladkostí naraz, rozdeľ si ich na celý deň, je možno dobre myslená, ale zdraviu zúbkov neprospieva. Ak totižto deti prijímajú sladkosti v malých dávkach po celý deň, podporujú nepretržite činnosť baktérii, dodávajú im živnú pôdu.
Je dôležité si uvedomiť, že i nápoje ako džúsy, ľadový čaj, kakao a pod. bývajú príliš presladené a ich pitie vedie taktiež k tvorbe zubného kazu.

Vo veku približne 6 rokov dochádza spravidla k výmene zubov. Trvalé zuby cestou k povrchu uvoľňujú korene mliečnych, tie sa začnú hýbať, až nakoniec vypadnú – niekedy s našou pomocou.
Deti dokážu samostatne narábať zubnou kefkou asi od 3 rokov. Motoricky zdatné na správne a naozaj dobré čistenie sú až od školského veku. Preto je nevyhnutné, aby malým deťom vždy pomáhala dospelá osoba. Aby ste však nepôsobili ako nežiadaná kontrola, navrhnite svojim ratolestiam tímovu spoluprácu: deti čistia – vy leštíte, deti štartujú – vy dobiehate do cieľa, a pod.

Stop po kyslom
Ak ste práve jedli potraviny, obsahujúce kyseliny, napr. ovocie, počkajte s umývaním zubkov aspoň jednu hodinu prípadne vypláchnite ústa iba vodou.
Vďaka kyseline, ktorá sa potrebuje určitý čas slinami zneutralizovať, je zubná sklovina načas zmäknutá a kefka môže takto oslabenú ochrannú vrstvu poškodiť.
Zubára by ste s deťmi mali navštevovať pravidelne (2x do roka), pri problémoch podľa potreby i častejšie. Správne čistenie zúbkov vám určite poradí váš stomatológ, prípadne na internete nájdete tiež niekoľko dobrých rád.

Spracované podľa časopisu Fibie und Freunde, 3-4-2007 Winter

—————

Späť