Kliatba tučných detí (1.časť)

20.05.2010 22:18

Cukrovka, rakovina, schizofrénia- základ mnohých ochorení (psychických či telesných) je položený už v maternici alebo krátko po pôrode. Vedci vedia vďaka čoraz presnejším metódam rozlúštiť či určiť, čo vplýva na toto skoré formovanie a naprogramovanie chorôb.

Ak je tehotná žena diabetičkou, musí počas tehotenstva ešte pozornejšie než zvyčajne kontrolovať  hladinu cukru v krvi. Príliš vysoké množstvo materinskej glukózy by dieťa nechalo rásť v klamlivej predstave rozprávkovej krajiny blahobytu - a na svet by prišlo bábätko s extrémne vysokou hmotnosťou a doživotne narušenou látkovou výmenou cukru.

 

U mnohých žien sa až počas tehotenstva prejaví prechodne tzv. tehotenská cukrovka, predovšetkým u žien s nadmernou hmotnosťou. Tie, ktorých sa to týka, často vôbec neodhalia spomínané ochorenie, pretože po pôrode sa väčšinou hladina cukru upraví samovoľne. Pre deti má však tento výkyv v látkovej výmene ťažké následky: bábätka s nadmernou hmotnosťou sa trápia doživotne s nadbytočnými kilami, prejavia sa u nich problémy so srdcom, krvným obehom a neskôr sa u nich často objaví i cukrovka.

Prečo to tak je, sa snažil zistiť Andreas Plagemann zo Charité Berlin: Tieto deti sú v maternici doslova vykrmované a to práve v rozhodujúcej fáze, keď dozrievajú všetky dôležité riadiace centrá v mozgu- keď dochádza k ich ciachovaniu, kalibrovaniu.
Dôsledkom toho pokladá organizmus dieťaťa nadmerný cukor v látkovej výmene za normálny stav a "bije na poplach", ak sa jeho hladina zníži. Inak povedané: i po treťom Big Mac-u hlási centrum nasýtenosti v mozgu hlad!
Z toho dôvodu odporúča Plagemann každej tehotnej test na tehotenskú cukrovku- dá sa ním predísť mnohým problémom s chorobami v budúcnosti.

Vedci na celom svete nachádzajú v súčastnosti stále viac faktorov, ktoré už počas vývoja v maternici alebo v prvých týždňoch života rozhodujú o neskorších ochoreniach. Medzičasom vzniklo nové výskumné odvetvie, ktoré sa zaoberá "perinatálnym programovaním".
Infekcie a stres počas tehotenstva si vedci vzali na mušku presne tak, ako stravovanie tehotných a tým i ich nenarodených detí. Epidemiológovia, lekári, psychológovia, genetici a neurológovia sa prehrabávajú registrami a chorobopismi, aby napr. dokázali súvislosti medzi pôrodnou hmotnosťou a neskoršími problémami.
Iní zasa v experimentoch so zvieratami naočkujú gravidné myši stresovými hormónmi alebo choroboplodnými zárodkami a následne pozorujú, ako zdravo sa vyvíja ich potomstvo.

Experti sa zhodujú v jednom: všetko, čo sa odohrá v kritickej vývojovej fáze od oplodnenia po prvé týždne života mimo maternice, zanechá hlboké stopy - väčšinou na celý život, dokonca ovplyvní pravdepodobne i nasledujúce generácie.
Okrem genetickej výbavy a vplyvu životného prostredia sa podľa Plegemanna pripája ďalší faktor - ten, ktorý rozhoduje o zdraví a blahu jedinca.

Plegemann svojim výskumom tehotenskej cukrovky a jej následkov na potomkoch potkanov s narušenou látkovou výmenou cukru vo viacerých pokusoch dospel k nasledujúcim výsledkom: nielenže trpia mláďatá potkanov na bezhraničnú pažravosť, ale aj ich mozgy sa odlišujú od mozgov zdravých, dedične nezaťažených jedincov.
V hypotalame, spodnej časti medzimozgu a jeho dôležitej prepínacej centrále, je uložené centrum, ktoré potláča nutkanie na príjem potravy. V tejto mozgovej štruktúre mali pažravé potkany signifikantne menej nervových buniek ako potkany z kontrolnej (zdravej) skupiny. A navyše: tento malý počet buniek reagoval i oslabene na signály nasýtenosti.
Pritom nemuseli byť potkanie matky vôbec choré na cukrovku, aby sa nastavilo takéto trvalé nesprávne naprogramovanie u potomstva. Už ich vysoká nadváha stačila na to, aby boli zárodky vystavené fatálnej záplave cukru.
Plagemann radí preto každej žene, dosiahnúť ešte pred začiatkom tehotenstva optimálnu hmotnosť.

Pôrodom sa nebezpečenstvo vývinu spomínanej nesprávnej riadiacej funkcie nekončí: podobné efekty sa vedcovi podarilo dosiahnúť prekrmovaním mláďat potkanov. V prvých týždňoch života totižto dozrievajú nervové bunky a čo sa v tomto čase "naučia", nikdy už nezabudnú.

Prebraté z nem. časopisu "Der Spiegel", Nr.7/13.2.10 - Der Fluch der dicken Babys

—————

Späť