Halloween alebo “Trick or Treat”

15.06.2010 21:30

Halloween existuje už viac ako 2000 rokov. Podľa niektorých historikov bol tradičnou oslavou Keltov a nazýval sa “Samhain”. Táto verzia však stále nie je stopercentne potvrdená. Kelti používali iný kalendár, než je ten náš. 31.október bol u Keltov z Anglicka, Írska a severného Francúzska posledným dňom v roku, kedy sa lúčili s letom a vítali začiatok zimy. Zároveň vyjadrovali v tento deň svoju vďaku za úrodu toho roku a pripomenuli si i duše zosnulých. Pevne pritom verili, že títo sa ako duchovia počas noci vracajú na Zem, do svojich bývalých príbytkov, aby nadviazali kontakt s pozemskými bytosťami. Tí, ktorí sa nemali kam vrátiť, blúdili potom tmou a strašili. Aj preto Kelti zakladali v túto noc obrovské vatry a robili veľký hluk, aby takto spolu so žiarou odplašili duchov.

Neskôr Kelti prestúpili ku cirkvi, ktorej príslušníci spravili zo “Samhain” predvečer dňa všetkých svätých, čo v angličtine značí “All Hallows`Evening”, z čoho následne vznikol Halloween.
Halloween sa pôvodne oslavoval predovšetkým v katolíckom Írsku, odkiaľ ho írski vysťahovalci v 19. storočí preniesli do severnej Ameriky. Veľmi rýchlo sa stal atraktívnym i pre deti ostatných vysťahovalcov a dnes je známy snáď na celom svete, i keď nie všade ho ľudia aj oslavujú.
V severnej Amerike sa deti i dnes s obľubou prezliekajú za strašidlá, bosorky, čarodejníkov či vampírov, aby takto odstrašili duchov. V skupinkách sa potom večer vyberú do okolia, pričom nezabudnú so sebou vziať velikánsku tašku a zvonia rad radom u susedov, hlasno vykrikujúc “Trick or Treat”, čo vo voľnom preklade znamená “dajte nám niečo sladké/dobré, inak vás pomsta neminie!”.

Je dobré, mať vždy niečo vhodné pripravené, inak hádžu deti s radosťou na stromy v záhrade previnilca kotúče toaletného papiera, mydlovou penou natierajú okná a pod.
V tento večer sa rozdávajú čokoládky, lízatká, cukríky, ale i sladkosti špeciálne pripravené k tomuto dňu, tzv. candy corn, v tvare kukuričných zrniečok, vo farbe žltej, bielej, oranžovej.

Spracované podľa časopisu Kitz, Nr 6, okt-nov.2008 a www.br-online.de a www.tivi.de

—————

Späť