Baby masáže

13.07.2010 16:35

Ten najdôležitejší z dôvodov, prečo sa venovať masáži bábätka, je vaše dieťa. Je to spôsob, ktorým sa s dieťaťom zblížite.
Pre bábätko je dôležité, po pôrode cítiť vašu blízkosť a získať istotu v novom, neznámom svete, kde je odrazu všetko cudzie. Zrazu cíti gravitáciu a tielko neuveriteľne oťažie...okrem toho sa pridajú nové zvuky, vône, tváre... Dôverná zostáva iba blízkosť matky.
Vašu prítomnosť najlepšie vníma dieťa pomocou dotykov, nežnosti, hladkania. Zároveň spoznávate i vy vlastné dieťa a naučíte sa mu ľahšie porozumieť. Baby masáže sa pozitívne odrazia i na zdraví dieťatka.

Práve v posledných rokoch potvrdili mnohé štúdie celý rad telesných a psychických účinkov vďaka masáži, ktorá podporuje vývin a zdravie dieťaťa. Pritom to nie je žiaden nový trend, ale jedno prastaré umenie.
V Rusku a Afrike su baby masáže po pôrode pevnou súčasťou denného programu. Dokonca Inuiti masírujú svoje deti.
Technika, ktorá sa vyučuje v Nemecku, zahŕňa predovšetkým indické vplyvy. V Indii je navyše okrem bábätka denne masírovaná i matka, a to už po stáročia. Denne prichádza do domu jedna "dai" a masíruje oboch ayurvedickými olejmi. "Dai" su špeciálne vyškolené ženy, ktoré pomocou Dosha-testu rozoznajú konštitúciu dieťaťa a podľa toho presne zostavia masírovacie oleje. V Indii nie je toto ošetrovanie žiadnym privilégiom pre lepšie zarábajúcich, je prístupné úplne normálne.
Pionierom baby-masáží v Európe bol Frederick Leboyer, ktorý so sebou priniesol zo svojich študijných ciest indickú verziu. Frederick Leboyer je gynekológ a pôrodník. Medzi jeho najznámejšie knihy patria "Jemné ruky" a "Pôrod bez násilia"

Správny olej

Odporúča sa olivový olej (lisovaný za studena), mandľový olej alebo olej z nechtika.
Je dokázané, že veľká časť všetkých látok, s ktorými prichádza do styku naša pokožka, je telom absorbovaná. Takže ak použijete jeden z týchto olejov, prijíma dieťa zároveň cez pokožku životne dôležité látky.
Takisto riziko alergií je v tomto prípade veľmi nízke. Môže sa predsa len stať, že sa vyskytnú alergické reakcie, ale veľmi zriedka pri olivovom oleji.
Priemyselné detské oleje sú väčšinou vyrábané na báze ropy, väčšinou neobsahujú žiadne živiny a nie sú príbuzné s kožným tukom. Často sú parfumované a nevstrebávajú sa natoľko do kože. Použitý olej by mal byť bez prísad vôni, konzervačných látok a taktiež bez látok éterických. Tieto pôsobia zvyčajne liečebne, môžu viesť k alergiam a je tu i riziko prehriatia dieťaťa.
Oleje na báze alkoholu sa takisto neodporúčajú, vysušujú pokožku a môžu viesť k alergiam. Pri neurodermitíde sa osvedčil jojoba-olej.
Podľa knihy Fredericka Leboyersa "Jemné ruky" odporúčajú indické matky v lete kokosový olej, v zime horčicový olej.

spracované podľa knihy: Bettina Schlömer-Babymassage

—————

Späť